Rewolucyjne Unijne rozporządzenie spadkowe
Z dniem 17.08.2015r. w krajach UE (za wyjątkiem Wlk. Brytanii, Irlandii oraz Danii), wchodzi w życie unijne rozporządzenie spadkowe Nr 650/2012, które zrewolucjonizuje europejskie prawo spadkowe. Akt ten dotyczy kwestii takich jak prawo właściwe, jurysdykcja, uznawanie i wykonywanie orzeczeń oraz przyjmowanie i wykonywanie dokumentów urzędowych w transgranicznych postępowania spadkowych. Jednocześnie ustanawia on zupełnie nowy instrument w postaci europejskiego poświadczenia spadkowego.
Zgodnie z nowo obowiązującym prawem co do zasady w razie śmierci obywatela danego kraju członkowskiego UE nabycie spadku następować będzie według przepisów państwa, w którym osoba ta miała miejsce zwykłego pobytu (czyli np. miejsce w którym na co dzień mieszkała, pracowała)/ W takiej sytuacji właściwy będzie również sąd tego państwa – to on będzie orzekał we wszystkich sprawach związanych ze spadkiem. Wyjątek od powyższej reguły będzie miał miejsce, gdy zmarły był bliżej związany z innym państwem, jak również gdy w swym testamencie wyraźnie wskaże, iż chce aby ogół spraw jego spadku podlegał prawu państwa, którego obywatelstwo posiada. W takim przypadku osoby zainteresowane otrzymaniem spadku mogą umówić się, że sądem właściwym będzie sąd tego państwa.
Przekładając powyższe rozważania na przykład „z życia wzięty”:
W razie śmierci obywatela polskiego, pracującego na stałe w Niemczech, przyjeżdżającego do Polski jedynie od czasu do czasu w odwiedziny do rodziców (niezbyt ścisła więź z państwem ojczystym), nabycie spadku będzie miało miejsce zgodnie z przepisami prawa niemieckiego, a sprawę prowadzić będzie niemiecki sąd. Gdyby tenże obywatel chciał, by dziedziczenie odbywało się na zasadach polskiego kodeksu cywilnego i przed polskim sądem, konieczne byłoby zawarcie przez niego stosownego oświadczenia w testamencie i zawarcie porozumienia dotyczącego jurysdykcji przez jego spadkobierców.
Mając świadomość powyższych zmian, celem uniknięcia trudności związanych z załatwianiem spraw spadkowych po osobach mieszkających za granicą, niewątpliwie warto zawczasu pomyśleć o należytym uregulowaniu tychże kwestii.