Korzystna nowelizacja Kodeksu Pracy
W dniu 5 sierpnia br. ustępujący prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która przewiduje bardzo korzystne dla pracowników zmiany ograniczające możliwość przedłużania przez pracodawców umów terminowych.
Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie w terminie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia, łączny okres zatrudnienia na umowy na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami nie będzie mógł być dłuższy niż 33 miesiące. Co więcej, liczba tego tupu umów nie będzie mogła przekraczać 3 – czwarta umowa na czas określony z mocy prawa będzie umową na czas nieokreślony.
Co istotne, w/w przepisy zastosowanie znajdą również do umów o pracę na czas określony zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy w zakresie dopuszczalnego okresu trwania tych umów oraz ich dopuszczalnej liczby. Do 33 miesięcznego okresu zatrudnienia nie będzie jednak wliczany okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony przypadający przed dniem wejścia w życie ustawy. Umowa o pracę na czas określony obowiązująca w dniu wejścia w życie ustawy będzie traktowana jako pierwsza z dopuszczalnej liczby trzech tego typu umów.
Kolejną istotną kwestią podlegającą zmianie jest okres wypowiedzenia, który będzie identyczny dla umów o pracę na czas nieokreślony oraz określony i zależeć będzie od długości zatrudnienia (dotychczas dla umów na czas określony obowiązywał stały, 2 tygodniowy okres wypowiedzenia).